skip navigation
Mighty Wind, A

Mighty Wind, A(2003)

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

FULL CREDITS

powered by AFI

Director

speccase

Cast

Bob Balaban Jonathan Steinbloom
Ed Begley Jr. Lars Olfen
Jennifer Coolidge Amber Cole
speccase
Paul Dooley George Menschell
Christopher Guest Alan Barrows
John Michael Higgins Terry Bohner
speccase
Don Lake Elliott Steinbloom
Eugene Levy Mitch Cohen
Jane Lynch Laurie Bohner
speccase
Michael McKean Jerry Palter
Larry Miller Wally Fenton
Christopher Moynihan Sean Halloran
speccase
Catherine O'Hara Mickey Crabbe
Jim Piddock Leonard Crabbe
Parker Posey Sissy Knox
speccase
Harry Shearer Mark Shubb
Deborah Theaker Naomi Steinbloom
Fred Willard Mike Lafontaine
speccase
Jim Moret Newscaster
Stuart Luce Irving Steinbloom
Mary Gross Ma Klapper
speccase
Marty Belafsky Ramblin' Sandy Pitnik
Michael S Baser Pa Klapper
Jared Smith Young Chuck Wiseman
speccase
Ryan Raddatz Bill Weyburn
Todd Lieberman Fred Knox
Jim Ortlieb David Cantor
speccase
Paul Benedict Martin Berg
Floyd Vanbuskirk Steve Lang
David Blasucci Tony Pollono
speccase
Patrick Sauber Jerald Smithers
Steve Pandis Johnny Athenakis
Michael Hitchcock Lawrence Turpin
speccase
Matthew Joy Boy Klapper
Laura Harris Girl Klapper
Brian Riley Young George Menschell
speccase
Rachael Harris Steinbloom'S Assistant
Tyler Forsberg Young Jonathan Steinbloom
Andrew Dickler 1971 Dell Wiseman
speccase
Thom Lowry 1971 Howard Wiseman
Keva Rosenfeld 1971 Chuck Wiseman
Brian Allen 1960s Mitch & Mickey Bass
speccase
Danny Merritt 1960s Mitch & Mickey Guitar
Mark Nonisa Mike Maryama
Cameron Sprague Young Terry Bohner
speccase
Leshay Tomlinson Steinbloom'S Secretary
Mina Kolb Dr. Mildred Wickes
Wendel Meldrum Witch #1
speccase
Diane Delano Witch #2
Jim Jennewein Witch #3
Richard Hicks Witch #4
speccase
Michael Mantell Deputy Mayor
Bill Cobbs Blues Musician
Freda Foh Shen Melinda Barrows
speccase
Darlene Kardon Shirley Steinbloom
Scott Williamson Pbn Tv Director
Joe Godfrey Mitch & Mickey Bass
speccase
Bruce Gaitsch Mitch & Mickey Guitar
Diane Baker Supreme Folk Defense Lawyer
Dean Katz Leadman
speccase
Joseph Proscia Leadman (2nd Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cinematography

Arlene Nelson Director Of Photography
Rick Drapkin First Assistant Camera
Janene Garey Second Assistant Camera
speccase
Douglas Foote First Assistant Camera (2nd Unit)
Jennifer Koestler Second Assistant Camera (2nd Unit)
Kory Salomone Second Assistant Camera (2nd Unit)
speccase
David Dunlop Camera Operator (2nd Unit)
Tony Muller Camera Loader
Mara Galus Camera Loader (2nd Unit)
speccase
David Barker Video Assist
Douglas A. Martines Video Assist (2nd Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

Christopher Guest Screenwriter
Eugene Levy Screenwriter
Helen Mcginn Script Supervisor
speccase

Producer

Karen Murphy Producer
speccase

Editing

Andrew Dickler Additional Editor
Mark Yoshikawa First Assistant Editor
speccase
Alison Fisher Dialogue Editor
Michael Magill Dialogue Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Music

Christopher Guest Song ("Old Joe'S Place"); Song ("Just That Kinda Day"); Song ("Skeletons Of Quinto"); Song ("Barnyard Symphony"); Song ("A Mighty Wind")
Harry Shearer Song ("Old Joe'S Place"); Song ("The Good Book Song"); Song ("Never Did No Wanderin'"); Song ("Loco Man")
Michael McKean Song ("Old Joe'S Place"); Song ("The Good Book Song"); Song ("A Kiss At The End Of The Rainbow"); Song ("Just That Kinda Day"); Song ("Never Did No Wanderin'"); Song ("Fare Away"); Song ("Potato'S In The Paddy Wagon"); Song ("A Mighty Wind")
speccase
Eugene Levy Song ("When You'Re Next To Me"); Song ("One More Time"); Song ("A Mighty Wind")
Annette O'Toole Song ("A Kiss At The End Of The Rainbow"); Song ("Fare Away"); Song ("Potato'S In The Paddy Wagon")
Catherine O'Hara Song ("One More Time"); Song ("Catheter Song")
speccase
John Michael Higgins Song ("Main Street Rag")
The Folksmen Song Performer ("Old Joe'S Place"); Song Performer ("Never Did No Wanderin'"); Song Performer ("Skeletons Of Quinto"); Song Performer ("Loco Man"); Song Performer ("Barnyard Symphony"); Song Performer ("A Mighty Wind")
speccase
The New Main Street Singers Song Performer ("The Good Book Song"); Song Performer ("Just That Kinda Day"); Song Performer ("Never Did No Wanderin'"); Song Performer ("Main Street Rag"); Song Performer ("Fare Away"); Song Performer ("Potato'S In The Paddy Wagon"); Song Performer ("A Mighty Wind")
Mitch & Mickey Song Performer ("When You'Re Next To Me"); Song Performer ("A Kiss At The End Of The Rainbow"); Song Performer ("One More Time"); Song Performer ("A Mighty Wind")
Christopher Guest Song Performer ("Irv'S Blues")
speccase
Mickey Crabbe Song Performer ("Catheter Song")
C. J. Vanston Song Performer
Tom Halm Music Coordinator
speccase
C. J. Vanston Music Producer
Ed Cherney Score Mixing
David Cole Music Recording Engineer
speccase
Ed Cherney Music Recording Engineer
C. J. Vanston Logic Audio Engineer
Okhee Kim Assistant Mixing Engineer
speccase
Charlie Bouis Remote Recording Engineer
Ian Charbonneau Assistant Remote Engineer
Ted Barela Assistant Remote Engineer
speccase
Thomas Lowry Instrument Tech
Jared Smith Instrument Rustler
Fernand Bos Supervising Music Editor
speccase
Adrian Van Velsen Assistant Music Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Assistant Direction

Scott Andrew Robertson First Assistant Director
Sunday Stevens Second Assistant Director
Cary Jones Second Second Assistant Director
speccase
Stephen Lee Davis First Assistant Director (2nd Unit)
Joan G. Bostwick Second Assistant Director (2nd Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Director

Pat Tagliaferro Art Director
speccase

Animation

Mia Szafran Pbn Animation Sequence (R!Ot)
speccase

Visual Effects

Hugh Milstein Still Imaging Visual Effects (Digital Fusion, Llc)
Anna Bolek Still Imaging Visual Effects (Digital Fusion, Llc)
Joe Puleio Still Imaging Visual Effects (Digital Fusion, Llc)
speccase
Kim Metzger Still Imaging Visual Effects (Digital Fusion, Llc)
Chris Walkowiak Special Effects Coordinator
speccase
SEE ENTIRE LIST

Make-Up

Kate Shorter Key Makeup Artist
Lona Jeffers Assistant Makeup Artist
Ann Masterson Assistant Makeup Artist
speccase
Jennifer Zide Assistant Makeup Artist
Kathryn Bihr Assistant Makeup Artist (2nd Unit)
Judi Cooper-Sealy Hair Designer
speccase
Maria Randelman Hair Stylist
Roxie Norman Hair Stylist
Josee Normand Hair Stylist
speccase
SEE ENTIRE LIST

Costume-Wardrobe

Durinda Wood Costume Designer
Lucinda Campbell Costume Supervisor
Benjamin Wilson Costume Supervisor (2nd Unit)
speccase
Gloria Fonseca Costumer
Cesha Ventre Costumer
speccase
Melissa Stanton Costumer (2nd Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Department

Kathy Orlando Set Decorating Buyer
Debi Shirk-Tagliaferro Art Department Coordinator
David Park Graphic Designer
speccase
Ken Deubel Paint Coordinator
Chris Coakley Set Painter
Dan Dorfer Set Painter
speccase
John R Ford Set Painter
Sherand Palmer Set Painter
Douglas Peters Set Painter
speccase
Stan Shapiro Set Painter
Gary Thomas Set Painter
John Schmale Plaster Foreman
speccase
Dena Roth Set Decorator
Natalie N. Dorset Set Decorator (2nd Unit)
David W Clark Assistant Property Master
speccase
Frank Decurtis Assistant Property Master (2nd Unit)
Anne Margaret Tower Art Department Assistant
speccase
SEE ENTIRE LIST

Production Designer

Joseph T. Garrity Production Designer
speccase

Sound

Kira Smith Utility Sound
Tommy Louie Utility Sound (2nd Unit)
Hamilton Sterling Supervising Sound Editor
speccase
Michael A. Morongell Sound Facility Engineer
Mark Weingarten Sound Mixer
Andrew Peach Mixing Recordist
speccase
Danny Michael Sound Mixer (2nd Unit)
Todd Harris Assistant Sound Editor
Matthew Iadarola Rerecording Mixer
speccase
Gary Gegan Rerecording Mixer
Mark Pappas Foley Supervisor
Sarah Jacobs Foley Artist
speccase
Robin Harlen Foley Artist
Randy Singer Foley Mixer
Chris Navarro Adr Recordist
speccase
Nancy Kyong Nugent Adr Recordist
Alison Fisher Adr Editor
Eric Thompson Adr Mixer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Casting

Linda Grigorian Casting Associate
Matthew Skrobalak Casting Associate
Richard Hicks Casting Consultant
speccase
Jimmy Jue Extras Casting (Central Casting)
Karen E. Etcoff Extras Casting (2nd Unit) (Kee Casting)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Stunts

Mark Warrack Stunt Coordinator
speccase

Publicity

Bronwyn Preston Unit Publicist
speccase

Production Companies

Castle Rock Entertainment Production Company
Gulf Film, Llc Theatrical Distributor
Warner Bros. Pictures International Theatrical Distributor
speccase
Warner Bros. Pictures Distribution Domestic Theatrical Distributor
Warner Bros. Home Entertainment Group Domestic Video Distributor
Pacific Title & Art Studio Titles, Opticals And 60'S Tv Footage
speccase
Filmout Xpress Video To Film Conversion
Branded Entertainment Network Historical New York City Images
speccase
Digital Fusion Llc Still Imaging Visual Effects
Wilshire Stages Digital Rerecording Facility
speccase
R!Ot Various
Fotokem Film & Video Dailies Processing
Tnt Optical 8mm Format Conversion
speccase
Magic Films & Video Works Negative Cutting
Lowdown Music Music Recording Services
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

Donna Bloom Line Producer
Montez Monroe Production Supervisor
Marci Rosenberg Production Coordinator
speccase
Peter I Sabat Production Coordinator (2nd Unit)
Gregory D Hemstreet Production Accountant
Nancy Kriegel Production Accountant (2nd Unit)
speccase
Lawrence L. Commans Boom Operator
Andrew Schmetterling Boom Operator (2nd Unit)
Danien Donohue Best Boy Grip (2nd Unit)
speccase
Mark Dobkousky Assistant Production Coordinator
George L Andrews Production Driver
Bill Liversage Production Driver
speccase
Jay C Thompson Production Driver
Mike Berdrow Production Driver
Dick Mccartney Production Driver
speccase
Arthur Trapolsi Production Driver
David T Chong Production Driver
Timothy Scott Production Driver
speccase
Moranted Visser Production Driver
Anthony A. Devito Production Driver
James Moreno Production Driver
speccase
James Waitkus Production Driver
Gary Edelman Production Driver
Angelo J Orefice Production Driver
speccase
Greg Wallace Production Driver
Kenny Farnell Production Driver
Jan Ostermann Production Driver
speccase
Samuel S. White Production Driver
Tom Hoke Production Driver
Dan Poole Production Driver
speccase
Lee Willis Production Driver
Robert Baeza Production Driver (2nd Unit)
Lawrence S Hennessy Production Driver (2nd Unit)
speccase
Rudolph Camphausen Production Driver (2nd Unit)
Carl Keobalein Production Driver (2nd Unit)
Edward Coonan Production Driver (2nd Unit)
speccase
Salvatore R Maffei Production Driver (2nd Unit)
Robert M Deluca Production Driver (2nd Unit)
Joseph Parvis Production Driver (2nd Unit)
speccase
Robert T Donovan Production Driver (2nd Unit)
Richard Presutti Production Driver (2nd Unit)
Mo Fitzgerald Production Driver (2nd Unit)
speccase
Thomas J Seccaranie Production Driver (2nd Unit)
Kevin Harrigan Production Driver (2nd Unit)
Russell Swanson Production Driver (2nd Unit)
speccase
David Lee Gaffer
Bob Bissonnette Greensman
Mike Needham Greensman
speccase
Peter Nesmith Greensman
Warner Zavala Greensman
speccase
Rick Davis Key Grip
Tim Pogoler Key Grip
Brad Goss Key Grip (2nd Unit)
speccase
Matt Blades Key Grip (2nd Unit)
Richard Mazola Key Rigging Grip
Suzanne Tenner Still Photographer
speccase
Joe Pugliese Album Cover & Vintage Stills Photographer
Daril Alder Swing Gang
Glenn M. Carrere Swing Gang
speccase
Ara Darakjian Swing Gang
James Dean Swing Gang
Marcus Epps Swing Gang
speccase
Tim Ewell Swing Gang
Andrew M Endsley Swing Gang
Franco Esile Swing Gang
speccase
Rachel Beers Swing Gang
Vartan Tashjian Swing Gang
Keith Fisher Transportation Captain
speccase
Aaron Skalka Transportation Coordinator
Kevin Keefe Transportation Coordinator (2nd Unit)
Amy Hammer Sound Facility Coordinator
speccase
Paul Rodriguez Sound Facility Coordinator
Ronald E. Hairston Craft Service
Ronald Hairston Craft Service
speccase
Andre Dukes Additional Craft Service
Dameon Johnson Additional Craft Service
Meti Kusari Additional Craft Service
speccase
Tami Lane Animal Trainer
Robyn Lundin Animal Trainer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Unit

Donna Bloom Unit Production Manager
speccase

Film Production - Construction/Set

Eli Rosenfeld Construction Assistant
Marvyn Johnson Construction Coordinator
Randy Bushnell Propmaker
speccase
Brien Campbell Propmaker
Dan Favor Propmaker
Kon Iliov Propmaker
speccase
Tyler Lafferty Propmaker
John S Ogden Propmaker
speccase
David Roesch Propmaker
Joseph Kearney Propmaker
Craig Sheets Propmaker
speccase
Tim Snowber On Set Dresser
Ron Rhodes Construction Foreman
Terry Deubel Paint Foreman
speccase
Ron Gielow Labor Foreman
George Torres Flooring Foreman
Ian Calip Set Production Assistant
speccase
Bart Higgins Set Production Assistant
Michael Judd Set Production Assistant
Colin Mckean Set Production Assistant
speccase
Shaheed Qaasim Set Production Assistant
Susie White Set Production Assistant
Scott Buckwald Property Master
speccase
Robert Covelman Property Master (2nd Unit)
Jeanne Kukor Property Assistant
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Lighting/Electrical

Jack Coffen Chief Lighting Technician (2nd Unit)
Ian Strang Lighting Technician
Steven R Morales Lighting Technician
speccase
Jordan Lapansky Lighting Technician
Rob Lewbell Lighting Technician
Nathan Hathaway Best Boy Electric
speccase
Mark Proscia Best Boy Electric (2nd Unit)
Steve Savage Rigging Grip
T. Daniel Scaringi Rigging Grip
speccase
SEE ENTIRE LIST

Post Production

Pamela Louise Griner Post-Production Supervisor
Stephanie Sea Post-Production Coordinator
Chris Wagley Color Timer
speccase
Alex Roman Post-Production Accountant
speccase
SEE ENTIRE LIST

Location Manager

Robert J Goldstein Location Manager
Carla Raij Location Manager (2nd Unit)
Janet Henry Location Manager (2nd Unit)
speccase

Location Scout

Michelle Baker Location Scout (2nd Unit)
Mimi Turner Location Scout (2nd Unit)
speccase

Assistant Location Manager

Michael Wesley Assistant Location Manager
Christine Leaman Assistant Location Manager (2nd Unit)
speccase

Misc. Crew

Barbara D Calloway Payroll Accountant
Susie Yamamoto First Assistant Accountant
Jason W. Huberman Accounting Clerk
speccase
Kelsi Macintyre Accounting Clerk
Simona Aranda Accounting Clerk
Pamela Louise Griner Assistant (To Mr. Guest)
speccase
Robby Fisher Assistant (To Ms. Murphy)
Tom Krajecki Audio & Wireless Consultant (Shure, Inc.)
speccase
Elisha Fiore Catheter Consultant
Robyn Linh Willey Dga Trainee
Laurel Cobble Dga Trainee (2nd Unit)
speccase
Kit Alderson Instrument Instructor
John Kurnick Instrument Instructor
Jim Mcauley Instrument Instructor
speccase
Barry Mitterhoff Instrument Instructor
Judy Brown Studio Teacher
Carol Gans Studio Teacher
speccase
Jim Hartz Studio Teacher
Charles Saldana Office Production Assistant
Ryce Hetherington Office Production Assistant
speccase
Trevor James Stand-In
Chris Angelich Stock Footage
Leigh French Voice Casting
speccase
speccase
SEE ENTIRE LIST